fallback

Богатството на американците продължава да се възстановява

Ръстът, отчетен през първото тримесечие, се дължи на поскъпването на акциите и възстановяването на сектора на имотите

23:00 | 06.06.13 г. 3

Богатството на американските домакинства е продължило да се увеличава и през първото тримесечие на годината, след като по време на кризата регистрира рекорден срив, сочат данни на Федералния резерв, цитирани от MarketWatch.

Ръстът се определя от поскъпването при акциите и доброто представяне на взаимните фондове, както и възстановяването на сектора на имотите.

В периода януари – март богатството на домакинствата в САЩ се е увеличило с още около 3 млрд. долара до 70,3 млрд. долара. Данните обаче не отразяват въздействието на инфлацията, а по груби изчисления, ако се отчете и нейното влияние, размерът на нетното богатство е с около 8% под пиковите равнища, регистрирани преди рецесията, отбелязва изданието.

Средно на човек се падат по 225 хил. долара, но едно от възраженията е, че това богатство не е разпределено равномерно. Освен това цените на жилищата имат още 28%, преди да достигнат предкризисните равнища, според данните на S&P/Case-Shiller.

Същевременно е отчетен спад на нетния дълг ана домакинствата в САЩ от 0,6% до 12,8 трлн. долара, или средно 40 500 долара на човек. Дългът по ипотеките се е свил с 2,3 на сто, сочат данните на Федералния резерв.

Дългът по ипотеките се свива през 18 от последните 23 тримесечия, което се дължи едновременно и на опрощаването на задължения от страна на банките, и на силно намалелия брой кандидати за нови ипотеки. Спрямо пика отпреди пет години ипотечните дългове са се свили с 12 на сто, отбелязва изданието.

В същото време обаче потребителските кредити са нараснали с 5,7%, най-вече заради ръста при заемите за автомобили и студентските кредити. Нарастват и корпоративните дългове заради ниските лихви, като само през тримесечието е регистрирано повишение от над 7 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:16 | 13.09.22 г.
fallback